Co to są szkolenia otwarte?

Szkolenia stanowią nieodłączną część współczesnej pracy. Stałe dokształcanie się jest dziś niemalże niezbędne. Coraz chętniej wybieraną opcją okazują się być szkolenia otwarte. Co to takiego?

By lepiej zrozumieć specyfikę szkoleń otwartych, warto wspomnieć, czym są szkolenia zamknięte. Szkolenia zamknięte opierają się na zajęciach kierowanych do jednej, konkretnej grupy, w taki sposób, że program szkolenia jest dokładnie dopasowany do jej oczekiwań. Mało w takiej sytuacji przestrzeni na innowacyjność. Takie szkolenia skupiają się zazwyczaj na radzeniu sobie z konkretnym problemem i nie są nastawione na ogólny rozwój pracowników. Podmiot jest z reguły ściśle skonkretyzowany.

Mówi się, że w dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest podejście interdyscyplinarne, łączenie w rozwiązywaniu problemów perspektyw pochodzących z różnych dziedzin. Szkolenia otwarte są zdecydowanym krokiem w dobrą stronę. Ich główną ideą jest umożliwienie kontaktu, a co za tym idzie wymiany wiedzy i bezcennego doświadczenia, przedstawicielom różnych branż i stanowisk. Tego typu konfrontacja pozwala na porównanie metod i sposobu działania różnych organizacji. Umożliwia to spojrzenie na swoją działalność z nieco innej strony. Są one ogólnodostępne, nie ograniczają się do przedstawicieli jednej dziedziny. Dzięki temu możliwa jest pomiędzy uczestnikami wymiana rozmaitych informacji. Jest to z pewnością duża zaleta szkoleń tego typu.

Umiejętność integracji i otwarcia na cudzą perspektywę to umiejętności niezwykle ważne we współczesnym świecie. Szkolenie otwarte w dużej mierze kładzie nacisk właśnie na te aspekty ludzkiej działalności. Oprócz oczywiście podnoszenia kompetencji zawodowych, pozwalają rozwinąć inne, równie cenne na rynku pracy zdolności. Profesjonalne firmy szkoleniowe coraz częściej decydują się właśnie na rozwój szkoleń otwartych. Jeśli jesteś pracodawcą, poszukaj w internecie ofert szkoleń otwartych świadczonych przez certyfikowanych specjalistów. Na pewno nie pożałujesz tej decyzji.